Alumni Association

Nominate a Worthy Tiger Today

 

DSA Past Recipients

1960
Frank Gunby Sr. ’02
Frank Jervey ’14
Claude Lawson ’15
Wofford B. Camp ’16
S.C. McMeekin ’23
W. Wright Bryan ’26

1961
Theodore C. Heyward ’08
Samuel Littlejohn ’17
J. Strom Thurmond ’23
John R. Heller ’25
James A. Milling ’27

1962
Silas N. Pearman ’24
J. Wilson Newman ’31
Patrick N. Calhoun ’32
Robert C. Edwards ’33
William G. DesChamps ’38

1963
John P. Tarbox ’04
F. Porter Caughman ’08
Robert M. Jones ’30
Walter Snyder ’30
R. Roy Pearce ’41

1964
Frank Kolb ’20
James H. Sams ’24
Amos Priester Jr. ’32
Joe Sherman ’34
William Folk Jr. ’37

1965
E. Hugh Agnew ’16
George H. Aull Sr. ’19
Goode Bryan ’18
William Grier ’23
Walter Cox ’39

1966
T. Wilbur Thornhill ’14
William J. Erwin ’21
Henry C. Coleman ’26
Sherwood E. Liles ’27
J. Banks McFadden ’40

1967
B. Rhett Turnipseed ’96
S.R. Rhodes ’07
John M. Fleming ’26
George G. Durst ’30
Harry S. Ashmore ’37

1968
Claude Hayden ’12
James G. Gee ’17
Jesse A. White ’24
Howard D. Nottingham ’35
Julian Dusenberry ’42

1969
John W. Lewis ’08
Thomas S. Buie ’17
Harper S. Gault ’28
C. Calhoun Lemon ’32
Earl Mazo ’40

1970
Milton D. Berry ’13
States R.G. Finley ’18
William J. Clapp ’23
Thomas S. Millford ’29
Charles E. Hammond ’42

1971
Gerald R. Tyler ’17
Deems Haltiwanger ’19
William S. Coleman ’39
J. Richard Sosnowski ’42
Rembert R. Stokes Jr. ’53

1972
Lucius H. Harvin ’34
Harold B. Risher ’38
T. Ed Garrison ’42
Glenn J. Lawhon ’46
Earle E. Morris ’49

1973
O. Harold Folk ’37
Marshall E. Walker ’41
Wilson C. Wearn ’41
Harris W. Hollis ’42
Fletcher C. Derrick ’55

1974
George Chaplin ’35
Taze L. Senn ’39
Robert W. Moorman ’40
Edward L. Young ’41
Thomas C. Breazeale ’42

1975
O. Romaine Smith ’33
Robert E. Marvin ’42
J. Givens Young ’42
Thomas E. Thornhill ’48
Robert H. Yeargin ’49

1976
Thomas M. Hunter ’09
H. Hugh Dukes ’15
Ottis R. Causey ’27
George H. Aull Jr. ’44
George M. Moore ’58

1977
Herman J. Nimitz ’17
Kenneth N. Vickery ’38
Paul J. Burns ’40
William H. Orders ’48
Sam E. McGregor ’49

1978
R. Brice Waters ’16
Murray M. Stokley ’36
George M. Williams ’39
Paul W. McAlister ’41
Ben Hudnall ’43

1979
Hamilton E. Russell ’27
Clifford T. Smith ’27
Jesse H. Yarborough ’30
J. Garner Bagnal ’34
William W. Dukes ’38

1980
Herbert P. Cooper ’11
DeWitt T. Hardin ’12
Eugene P. Willimon ’33
Edward L. Proctor ’47
Davis T. Moorhead ’54

1981
Matthew L. McHugh ’19
Frank M. Hubbard ’40
Marvin McClam ’43
Louis P. Batson Jr. ’48
Lawrence V. Starkey ’56

1982
C. Hoyt Rogers ’26
Cecil O. Browning ’37
Gordon Rogers ’37
Robert L. Stoddard ’41
H.C. McLellan ’54

1983

Edwin P. Rogers ’31
S.F. Horton ’32
Philip H. Prince ’49
Billy G. Rogers ’49
William E. Dukes ’57

1984
Rembert G. Horton ’30
Lewis Holmes ’44
William H. Hunter ’45
David L. Peebles ’49
Clifton D. Wright ’55

1985
Marion R. Lawton ’40
Lee W. Milford Jr. ’43
R. Ramsey Mellette Jr. ’47
Frank S. Hanckel Jr. ’55
John J. Britton ’58

1986
Wallace R. Roy ’26
Daniel S. Lesesne Jr. ’38
I.L. “Rusty” Donkle Jr. ’49
George J. Bishop III ’52
Jay D. Hair ’67

1987
Robert S. Campbell ’37
Winston A. Lawton ’37
George Bennett ’55
John D. Tice ’55
Robert H. Brooks ’60

1988 
Jesse Boyce ’44
Leonard Butler ’53
Milton Holcombe ’53
Tom Lynch ’58
Currie Spivey ’58

1989 
Raymond A. All ’34
Robert C. Bradley ’49
Henry F. Cooper ’58
James P. Creel ’60
Bill Amick ’66

1990
James E. Bostic Jr. ’69
Walter K. Lewis ’37
Wellington M. Manning Jr. ’58
William J. Neely Jr. ’58
William B. Sturgis ’57

1991
Frank S. Barnes Jr. ’42
Jack T. Day ’56
Harvey B. Gantt ’65
John T. Mundy Jr. ’28
Ted P. Pappas ’58

1992
Charles M. Campbell ’42
Jerry E. Dempsey ’54
Lawrence M. Gressette Jr. ’54
Frank E. Lucas ’59
Warren H. Owen ’47

1993
Leslie G. McCraw ’56
Emory G. Orahood Jr. ’43
Cyril Ovierre Shuler ’34
Byron K. Webb ’55
James Ryan White Jr. ’42

1994
John Q. Adams III ’67
Henry Carroll Chambers ’49
Willie Cecil Godley ’43
William Philip Kennedy ’61
William Harry King ’44

1995
Frank Erwin Abell Jr. ’60
Donald Edward Golightly ’65
Leon J. “Bill” Hendrix Jr. ’63
Joseph Davis Swann ’63
Kermit Madison Watson ’34

1996
Carolyn Willis Creel ’61
William Charles Kennerty ’48
L.G. “Skip” Lewis Jr. ’66
James Edward Robinson ’40
Allen Price Wood ’63

1997
William C. Laffoday ’51
W. Joseph Lanham ’43
Thomas E. Skelton ’53
J.R. Swetenburg Jr. ’56
Joseph J. Turner Jr. ’71

1998
Frank M. Bishop ’65
J. Richard Cottingham ’66
R. Thornwell Dunlap Jr. ’53
Laurie Coke Lawson ’53
Virginia C. Skelton ’58

1999
Paul E. Blackwell Sr. ’63
Dennis H. Kekas ’59
William John Park ’48
Thompson E. Penney ’72
Marshall “Sonny” White ’65

2000
James O. Sweeny ’39
Darra W. Cothran ’69
Renee J. Keese ’82
W. Richard Mattox ’51            
F. William Vandiver ’64

2001
Joel W. Collins Jr. ’65
Harry M. Lightsey Jr. ’52
Louis B. Lynn ’70, M ’72
John H. Pitts ’51
David S. Rozendale ’57

2002
Rowland P. Alston Jr. ’70, M ’72
Carol K. Brown ’65
Beverly N. Skardon ’38
Arthur M. Spiro ’45
John E. Walker ’58

2003
Alvin N. Berry ’65
Charles W. Bussey Jr. ’57
Benjamin T. Rook ’68, M ’74
David H. Wilkins ’68
Hughey A. Woodle Jr. ’51

2004
M. Padgett Black Jr. ’71, M ’73
Albert N. Cameron Sr. ’41
Rebecca A. Epting ’62
James L. Sutherland ’67
Thomas P. Turner Jr. ’51

2005
Alan Johnstone ‘32
Debbie DuBose ‘75
Earle Gaulden ‘51
Margaret Worsham ‘71
Mendal Bouknight ‘74

2006
Robert Donald Fairey, '75
Frank Kellers, III, '57
H. Lloyd Lancaster, Jr., '48
Dr. Thomas Charles Mann, '51
Robert J. Rutland, '64

2007
Roger J. Troutman ’74
Fredrick W.Faircloth, III ’72
John H. Holcombe, Jr. ’58
M.Nick Lomax ’63
John W. Rheney, Jr. ’47

2008
R. Glenn Hilliard '65
Kathy H. Hunter '80, '83
Roy B. Jeffcoat '55
Danny L. Rhodes '68
Randy R. Smith '66, HD '97

2009
Mr. Harry H. Frampton III ’67
Dr. Eddie M. Robinson ’75
Mr. Neil C. Robinson Jr. ’66
Mr. Kenneth L. Smith ’81
Mrs. Jane S. Sosebee ’78

2010
Thomas F. Chapman '65
Jerry D. Handegan '65
Bartow S. "Bo" Shaw, Jr. '63
T. Larry Sloan '74
Joseph M. Todd '79, M '83

2011
Chalmers R. "Hap" Carr '60
Harold D. "Doug" Kingsmore '55
Wilbur O. "Billy" Powers '57
Charles K. Watt '59
Kimberlee A. Wilkerson '80

2012
Gosnold G. "Goz" Segars, Jr. '66 
William Kelly Durham '80
 
Palmer E. "Satch" Krantz '72 
E. Smyth McKissick III '79
Charles L Sullivan, Jr. '66 
Dr. Theodore G. "Ted" Westmoreland '56

2013
William L. "Roy" Abercrombie, Jr. '69
James Warren "Jimmy" Addison '68 R
ussell Carlton Ashmore, Jr. '50, '55
Edgar James "Ed" Duckworth '61
Ernest Mitchell "Mitch" Norville '80

 

 

Alumni Association Contact Information

Alumni Association, Clemson Alumni Center, 109 Daniel Drive, Clemson, SC 29631-3006, (864) 656-2345, E-mail: Alumni Association